Tradice a zajímavosti

Tradice

Pažský sýr

„Pažský sýr Gligora“ (Paški sir Gligora) je zvláštní pikantní tvrdý sýr výrazné chuti, který se však při konzumaci přímo v ústech rozplývá. Vyrábí ho Sýrárna Gligora (Sirana Gligora) v obci Kolan na ostrově Pagu. Pažský sýr má jedinečnou chuť a aroma díky řadě okolností. Podle pažských sýrařů tou první a nejdůležitější je pastva ovcí na ostrově. Ovce spásají trávu, na níž ulpívají větrem rozprášené kapky mořské vody. Na trávu a byliny zavane chladný, silný a prudký vítr zvaný „ pažská bura“, která na ostrov vane v silných poryvech z pohoří Velebit. Právě tyto byliny (např. šalvěj a smil) a trávu ovce spásají a produkují tak mléko s jedinečnou chutí.

Pažská krajka

Symbolem města Pag je Pažská krajka (Paška čipka). Šití krajky na Pagu má dlouholetou tradici. První písemné zmínky pocházejí z 15. století a jsou spojeny zejména s tamním benediktinským klášterem. Pažská krajka má složitou strukturu, je to zdlouhavá práce vyžadující velkou trpělivost. Pažská krajka je součástí krásného pažského kroje. V roce 1906 byla v Pagu založena první krajkářská škola, která funguje do dnešních dnů. Pažská krajka je vedena v seznamu UNESCO jako nemateriální kulturní dědictví. Pažskou krajku si můžete prohlédnout i v Galerii pažských krajek v Pagu. Původně se krajkami zdobily lidové oděvy; vzory a technologické znalosti se předávaly z matky na dceru. Po zániku lidových oděvů se za vydatné pomoci další krajkářské školy rozvíjí tvorba bytového textilu – závěsy, ručníky, dečky a podobně. Krajkářské výtvory je možné vidět a zakoupit ve městě dodnes.

Pažská sůl

Přibližně 5 km jižně od města Pag najdete zajímavou krajinu – soustavu mnoha malých, zamokřených políček nebo jezírek. Neslouží však k pěstování žádných plodin nebo chovu ryb, jak by se někdo mohl domnívat. Slouží k získávání mořské soli odpařováním mořské vody. Pažská sůl se zde začala takto získávat již roku 999. Dnes se zde ročně vyrobí okolo 30 tisíc tun mořské soli. Historii technologií výroby mořské soli přibližuje dnešním návštěvníkům Muzeum soli ve městě Pag. Prohlédnout si zde můžete dnes již archaické exponáty, nebo dobové fotografie. Na slaniska kolem Pagu je nejhezčí výhled z okolních kopců brzy ráno, nebo při západu sluníčka. Z důvodů velmi dobrého působení na lidský organismus je dobré si pažskou sůl zakoupit za účelem koupelí nebo na vaření do kuchyně.

Přírodní zajímavosti

Léčivé bahno

Zajímavostí ve městě Pag je jezírko se sladkovodním bahnem, které má léčebné účinky. Okolo tohoto místa vždy uvidíte několik lidí celých pomazaných černým, nevábně vonícím bahnem.Léčivý účinek bahna byl prokázán jak letitými zkušenostmi, tak i mnoha vědeckými průzkumy. Bahno je vhodné k léčbě revmatických a dermatologických chorob. Nanáší se na nemocné místo a nechá se usušit a ztuhnout. Po ztuhnutí se bahno smývá nebo splachuje v jezeře. Peloid obnovuje své léčivé účinky, ale proces obnovy trvá asi 60 let, a tak se kvůli ochraně doporučuje smývání bahna na místě, odkud bylo odebráno. Peloid se nesmí nosit v zavřených nádobách a skladovat, protože ztrácí své léčivé vlastnosti již po několika hodinách. Je třeba upozornit ty, kteří se poprvé střetávají s peloidem, na jeho nepříjemný zápach, ačkoliv si na něho člověk brzo zvykne. Bahno je tmavošedé, skoro černé, a když oxiduje, je v povrchové vrstvě skoro bílé. Tradice léčby bahnem trvá staletí a možná i tisíciletí.

Pažský trojúhelník – Paški trokut

Těsně před východem slunce se můžete společně s námi vydat na výpravu k záhadnému Pažskému trojúhelníku na východním pobřeží ostrova Pag. Autobus nás vyveze až do hor a po přibližně 45 minutách chůze kamenitou stezkou dojdeme na úpatí návrší Tusto čelo, kde se Pažský trojúhelník nachází. Na tomto magickém místě je výhled na Velebitský průliv, pohoří Velebit na pevnině a především si vychutnáte úchvatný východ slunce. Krajinu zde křižují suché kamenné zídky, mezi nimiž se pasou stádečka ovcí. Dokonalý obří trojúhelník zobrazený na skalní plošině objevil místní duchovní na kopci Tusto čelo u Pagu v květnu 1999. Vydal se směrem, který mu naznačovalo krvácející stigma ve tvaru kříže na jeho čele. Fenomén láká alternativní nadšence i příznivce UFO.

Plocha ve tvaru trojúhelníku má v tomto místě strukturu drobně rozdrcených kamínků, čímž se výrazně liší od struktury povrchu okolní krajiny, kde převažují velké, ostré a pevně usazené kameny. Tato odlišnost by sama o sobě zřejmě neupoutala tolik pozornosti, kdyby nebyla vytvořena právě ve tvaru rovnoramenného trojúhelníku o délce stran 22 metrů a přepony 28 metrů.Tato pravidelná geometrie spolu s nasměrováním vrcholu trojúhelníku ke hvězdě Sírius podporuje jednu z domněnek o mimozemském původu tohoto úkazu. Například extrémní teplota přistávajícího tělesa by mohla narušit strukturu jinak tvrdého a odolného vápence, který se dále po prudkém ochlazení rozpadne na malé kousky…  Hvězda Sírius je považována za jeden z nejspolehlivějších orientačních bodů v okolí planety Země až do vzdálenosti asi 10 světelných let. Neidentifikovatelné světelné objekty byly na ostrově Pag pozorovány počátkem 15. století a naposled asi před 6 lety.

Horniny uvnitř trojúhelníku jsou jiné světlejší než ty okolní a mají zvláštní energii, která se projevuje pocitem tepla, brnění a dalších zvláštních jevů, které působí na lidský organismus různými způsoby. Někteří lidé cítí po čase stráveném na tomto místě úlevu od bolesti, velký příliv energie aj… Toto mystické místo bylo pravděpodobně vytvořeno mimozemskou civilizací a vždy se odtud vracíme očištěni, plni energie, nových nabytých schopností a také zbaveni zdravotních problémů.